Zamek Książ i ruiny zamku Stary Książ

Trasa na:       kilka godzin
Plan:             zwiedzić Książański Park Krajobrazowy
Dojazd:         autem na parking koło Palmiarni w Lubiechowie (tu zostaw auto)
Dystans:        ok. 7 km


Zapraszam na rundkę wokół wzgórza zamkowego, na którym stoi Zamek Książ. Zobaczycie tu zarówno sam zamek, wąwóz otaczającej go rzeki Pełcznicy, jak i ruiny zamku Stary Książ.

Książański Park Krajobrazowy położony jest na terenie Pogórza Wałbrzyskiego, wchodzącego w skład Sudetów Środkowych. Charakteryzuje się on bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Głównym czynnikiem wpływającym na tę rzeźbę jest rzeka Pełcznica, która drąży tutaj głębokie doliny o charakterze wąwozów. Na odcinku około 2 km tworzy ona skaliste jary o głębokości osiągającej 80 m. i szerokości 20-30 m. Rzeka ta formuje tutaj liczne zakola o stromych zboczach z urwiskami i skalnymi żlebami. W ten krajobraz wkomponowany jest Zamek Książ oraz ruiny zamku Stary Książ.

Mapa trasy:

12 lutego 2011

Widok na Zamek Książ z punktu widokowego Skały Olbrzyma.


Ruiny zamku Stary Książ widziane z tego samego miejsca.

Tak wyglądają zabudowania oraz rzeźby wewnątrz murów Zamku Książ.

Zamkowe ogrody.Główny dziedziniec.
Jedno z zabudowań około-zamkowych. Tak mniej więcej wyobrażałem sobie niegdyś Chatę Toma Bombadila czytając Władcę Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkien'a.

Pomnik przyrody cis "Bolko".  Obwód pnia drzewa wynosi 285 cm. Jest to najprawdopodobniej najstarszy cis w Sudetach - jego wiek określa się na 400-600 lat.

Rzeka Pełcznica otaczająca Zamek Książ na dnie wydrążonego przez siebie wąwozu. Przy jej brzegach widać wiele wylotów tajnych wyjść z zamku, obecnie zamkniętych.


Zamek Książ widziany z dołu wąwozu.

To natomiast jest już widok po wdrapaniu się na przeciwległą zamkowi ścianę wąwozu, w okolicach ruin Starego Książa.


Ruiny zamku Stary Książ. 
Widok na Zamek Książ z punktu widokowego przy ruinach Starego Książa. 


 Wycieczka nie była długa - cała trasa to około 7 km z dojściem do auta pozostawionego przy Palmiarni w Lubiechowie. Trasa w pełni satysfakcjonująca i bogata w różne atrakcje. Zdecydowanie warto ją zaliczyć odwiedzając Zamek Książ.

1 komentarz:

  1. Przepiękne tereny. Odwiedziłem już Zamek Książ kilkakrotnie, a mimo to chciałbym jeszcze raz odwiedzić to miejsce :) Polecam każdemu

    OdpowiedzUsuń

Nowe komentarze będą widoczne po zatwierdzeniu.